Logo Charsznica ŚDS

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2111
W sumie: 39799

Pracownie

Pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego.                                                  

Zajęcia prowadzone w pracowni gospodarstwa domowego uczą uczestników samodzielności w dziedzinie zaspokajania podstawowych funkcji życiowych. Działalność tej pracowni umożliwia uczestnikom zapoznanie się z budową i zasadą działania podstawowego oraz specjalistycznego sprzętu gospodarstwa domowego (np. kuchenki gazowej, piekarnika, zmywarki, sokowirówki). Podopieczni biorą udział w przygotowaniu tygodniowego jadłospisu z wykorzystaniem produktów pozyskanych z naszego ogrodu warzywnego. Uczą się  korzystać z przepisów kulinarnych, przygotowując zarówno proste jak i bardziej skomplikowane dania, zapoznają się z metodami i sposobami przechowywania i utrwalania żywności.  Uczestnicy samodzielnie nakrywają do stołów. Pod nadzorem instruktora przyrządzają śniadania i obiady, robią desery, pieką różne ciasta. Poza tym uczą się utrzymywać porządek, zamiatają, zmywają podłogę, myją naczynia.

 

Pracownia informatyczna.

Jest ona wyposażona w 8 stanowisk komputerowych, ze stałym dostępem do Internetu, drukarkę, skaner. Uczestnicy podczas zajęć uczą się podstaw obsługi komputera. Nabywają umiejętności samodzielnego  wyszukiwania informacji przydatnych w życiu codziennym. Celem zajęć w pracowni komputerowej jest opanowanie przez uczestników umiejętności teoretycznych i praktycznych w stopniu pozwalającym na samodzielną pracę w wybranych programach komputerowych. Uczestnicy zajęć wykonują zadania o różnej tematyce i różnym stopniu trudności, w zależności od indywidualnych możliwości i zainteresowań.

 

Pracownia rękodzieła.

Pracownia rękodzieła artystycznego to raj dla miłośników prac ręcznych. Uczestnicy pracowni zapoznają się z różnymi technikami pracy, rozwijając przy tym umiejętności dekoracyjne i wrażliwość estetyczną. Uczestnicy wykonują kartki i stroiki świąteczne, zaproszenia  okolicznościowe, zdobią ramki, rysują, malują na płótnie, wytykają obrazy w styropianie, szyją poduszki i stroje na przedstawienia, a w sezonie zimowym robią na drutach. Pracownia rękodzieła artystycznego prowadzi zajęcia rehabilitacyjne w zakresie kształtowania i doskonalenia funkcji motorycznych i manualnych, doskonalenia koordynacji wzrokowo – ruchowej, wyrabiania poczucia estetyki, dokładności, systematyczności i odpowiedzialności za powierzoną pracę. Zajęcia w pracowni mobilizują do twórczego wysiłku, rozwijają wyobraźnię oraz uczą odpowiedzialności za wykonywaną pracę i realizację własnych projektów. 

 

Pracownia ogólnorozwojowa.

Głównym celem pracowni ogólnorozwojowej jest doskonalenie i podnoszenie sprawności intelektualnej Uczestników zajęć. Pracujemy nad kształtowaniem i rozwijaniem podstawowych umiejętności komunikacji społecznej, poszerzeniem wiedzy ogólnej oraz rozbudzaniem ciekawości świata. Praca z Uczestnikiem ma budować w nim poczucie bezpieczeństwa w grupie terapeutycznej oraz minimalizować lęki związane ze społeczną ekspozycją. Osiągnąć te cele można przez integrowanie grupy, skupianie uwagi na przedmiocie, osobie, zdarzeniu. Poprzez działania zindywidualizowane oraz szereg oddziaływań grupowych Uczestnicy rozwijają koncentrację uwagi na wykonywanych czynnościach (w tym relacjach z innymi ludźmi), a w połączeniu z usprawnianiem motoryki małej i podsieniem samodzielności lepiej panują nad swymi emocjami. Uzyskujemy to poprzez biblioterapię, filmoterapię, gry planszowe, hortikuloterapię.

 

Pokój wyciszeń.

Jest to pokój do indywidualnego poradnictwa psychologicznego, socjalnego, pedagogicznego, logopedycznego, pełniącego ponadto funkcję pokoju wyciszeń. W tym miejscu Uczestnicy odnajdują spokój i wypoczynek. Uczestniczą w treningu relaksacyjnym służącym wyciszeniu i odreagowaniu napięć.

 

Pracownia rehabilitacyjna.

Wyposażona jest w specjalistyczne rowerki treningowe, bieżnię, stolik manualny, rotory. Oprócz tego do dyspozycji podopiecznych są również: materace, drabinki, ławka gimnastyczna, taśmy, piłki rehabilitacyjne o różnych wielkościach, stół do gry w tenisa stołowego. W zajęciach na tej pracowni, codziennie biorą udział wszyscy Uczestnicy. Zajęcia usprawniania ruchowego mają na celu poprawę ogólnej sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i równowagi, utrzymanie i wzmacnianie siły mięśniowej, redukcję nadmiernej masy ciała a także rozładowanie emocji i relaksację. Poprzez wszystkie zajęcia rehabilitacyjne organizowane w naszym ŚDS, każdy Uczestnik uczy się lepiej wykorzystywać swoje możliwości ruchowe i manualne, co pomaga później w życiu codziennym.

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.